Як відрізнити мастопатію молочних залоз від маститу

Деякі жінки і сьогодні не розрізняють захворювання молочних залоз, що мають схожі назви — мастит і мастопатія. Вони мають схожі симптоми на певних стадіях, але відмінності у їх протіканні істотні, тому так важливо знати, чим відрізняються ці хвороби, щоб не пропустити момент, коли вони ще легко піддаються лікуванню. Мастит — це запальне захворювання, яке з'являється в результаті інфекційного ураження молочних залоз. У просторіччі мастит іноді називають грудніцей.

Мастопатія вважається доброякісним зміною у вигляді ущільнень, що зачіпають залізисту тканину грудей, яке виникає непомітно, довгий час ніяк себе не проявляючи. Захворювання не має запального характеру, характеризується кількома різновидами (фіброзна, кістозна, змішана мастопатія), що класифікуються за типами тканин, в яких відбуваються патологічні розростання. До цих пір існує думка про те, що мастит можуть отримати лише молоді. Дійсно, це найбільш численна група пацієнток, у яких така хвороба діагностується.

Найчастіше мастит відзначається у жінок, які народили вперше, коли вони намагаються налагодити годування грудьми. Тим не менш, мастит може вразити грудні залози жінки будь-якого віку, починаючи від немовлят до літніх людей в клімаксі. Це захворювання іноді діагностується і у чоловіків і дітей, але в основному воно є жіночою проблемою. Сприятливим середовищем для активності патологічних бактерій медики вважають сильно ослаблений імунітет, поєднаний з недотриманням особистої гігієни.

Найчастіше хворіють на мастит молоді жінки в період активних гормональних змін — 18-35 років, а частіше за інших у цій категорії — молоді (95% від загального числа випадків). Іноді мастит фіксується у чоловіків і дітей з-за гормональних порушень в організмі. Найбільш ризикований вік для появи цієї хвороби — 35-50 років, коли у жінки часто вже накопичені в анамнезі кілька абортів і гінекологічних захворювань, є ендокринні розлади. Впливають на збій в роботі грудних залоз і постійні стреси, яким піддаються сучасні жінки.

Мастит найчастіше викликає стафілококовий збудник, який потрапляє в груди через тріщини на сосках, отримані в результаті годування. Мастопатія розвивається унаслідок тривалих стресів, обтяженої спадковості, поганої екології в місці проживання, хвороб щитовидної залози, печінки, гінекологічних захворювань. Але найчастішою причиною появи мастопатії вважається змінений гормональний фон, викликає поява ущільнень в тканинах грудей.

Кожній жінці потрібно знати, чим відрізняється мастит від мастопатії і в чому полягає їх схожість. Хвороби мають різну природу розвитку і лікуються по-різному. Але у них є однакові ознаки на початку їх розвитку. Діагностуються ці хвороби теж схожим чином. При першому огляді лікарем проводиться пальпація грудей, а потім використовується інструментальне обстеження за допомогою УЗД і мамографії. Молочна залоза набрякає, шкіра стає червоною, лискучою.

У жінки підвищується температура, іноді її морозить (при мастопатії — це рідкість). При цих симптомах потрібно терміново розпочати лікування у лікаря, інакше запалення розвинеться далі і стане гнійним. При гнійному маститі потрібне оперативне втручання, при його відсутності можливі ускладнення. Обидва захворювання відносяться до числа найпоширеніших жіночих проблем. З ними стикається велика частина жінок на різних етапах свого життя.

Причиною патології грудних залоз може стати будь-гормональне порушення в організмі. Хоча для мастопатії ймовірність переродження доброякісних пухлин на злоякісні не так велика, але вона не виключена повністю для деяких її форм. Мастит навіть при невеликому застої молока може обернутися для жінок, що годують груддю, гнійним запальним процесом. Обидві проблеми з грудьми дійсно серйозні. Висока температура тіла, що доходить до критичних значень, є головною ознакою маститу.

При мастопатії ж вона практично не збільшується, можливо лише її незначне підвищення. Самостійно оцінювати негативні зміни в молочних залозах небажано і може бути небезпечно для здоров'я. Тим більше не варто навіть намагатися лікуватися без консультації лікаря.

Головним завданням лікарів при маститі є недопущення переходу захворювання у важку форму, при якій гнійна інфекція може поширитися по всьому організму, викликавши сепсис. Мастопатія ж небезпечна тим, що доброякісні пухлини можуть трансформуватися в онкологічні патології.

Хоча ознаки обох хвороб мають деяку схожість, їх лікування ведеться абсолютно різними способами. Єдиний момент — використання однакових процедур на ранніх етапах розвитку цих захворювань грудей, коли застосовуються фізіотерапевтичні процедури, фітолікування і гомеопатія. Лікування призначається залежно від форми цього захворювання грудних залоз.

Терапія спрямована на зниження активного росту сполучних тканин у молочній залозі, приведення в норму гормонального фону і, особливо, на усунення інших хвороб, що спровокували розвиток мастопатії. У більшій частині випадків застосовується гормональна терапія, яка використовується досить тривалий час. При вузловій мастопатії проводиться первинна біопсія, щоб встановити тип тканини вузлів.

В залежності від їх характеру призначається лікування, яке часто закінчується хірургічним втручанням. Лікування мастопатії передбачає також дотримання суворої дієти, виключення термічного впливу на грудні залози. Лікування від будь-якого виду маститу, на думку лікарів, повинно відрізнятися від заходів по усуненню мастопатії, тому що він є інфекційним захворюванням, і цей процес займає менше часу.

У більшій частині випадків лікування проводять антибіотиками, так як хвороба носить запальний характер, та препаратами, які знижують лактостаз (при гнійному процесі і відмову від годування). Проте лікарі радять при можливості не переривати годування груддю. Завдяки такій терапії пригнічується конкретний збудник (стрептокок, стафілокок). При розвиненому маститі необхідно дотримуватися правил особистої гігієни, щоб не допустити повторного інфікування молочних залоз. Тоді хвороба не перейде в хронічну форму.

При маститі не можна використовувати теплі компреси на груди або здійснювати тиск на них. Заборонений будь-який масаж молочних залоз. Згідно з медичною статистикою, майже 90% випадків виникнення маститу або мастопатії гарантовано закінчуються повним одужанням від цих недуг без хірургічного втручання, якщо жінка своєчасно звертається до лікаря.

Для профілактики маститу основними заходами є суворе дотримання особистої гігієни молочних залоз, особливо годуючим жінкам, зміцнення імунітету. Розвиток мастопатії можна попередити правильним харчуванням, щорічним відвідуванням гінеколога і мамолога, вмінням вести себе спокійно в стресових ситуаціях.

Схожі статті: