Норма лактобацил в мазку

Піхвова флора є показником стану жіночого здоров'я, при цьому лактобацили в мазку, взятому з піхви, мають бути в більшій кількості, ніж інші мікроорганізми. Пояснюється даний фактор властивістю лактобактерій виробляти молочну кислоту, яка виключає зростання умовно-патогенних бактерій і проникнення всередину статевого органу вірусних інфекцій. Присутність лактобацил в мазку обов'язково, без них піхвова флора не зможе виконувати захисні функції.

Лактобактерії закисляють середу в статевому органі і таким чином перешкоджають розвитку таких поширених патогенів, як кишкова паличка і золотистий стафілокок. Якщо згадані умовно-патогенні бактерії і виявляють у мазку на лактобацили, то в мінімально допустимому кількості. Крім молочної кислоти, лактобактерії виробляють пероксид водню: речовина здатна пригнічувати мікроби і бактерионцины, які мають специфічний напрям у боротьбі з патогенною мікрофлорою.

У здорових жінок дітородного віку лактобацили переважають не тільки у піхвової середовищі, але і в дистальних частинах уретри. Заселяючи уроэпителиальные клітини, лактобацили забезпечують захист нижніх відділів сечовивідного каналу від колонізації уропатогенными мікроорганізмами, здатними спровокувати висхідні урогенітальні патології. Якщо в мазку на флору багато лактобацил, то це свідчить про міцний імунітет жінки і відсутності запалень.

Якщо ж у мазку лактобактерій занадто мало або вони зовсім відсутні, то пацієнтці призначають додаткові обстеження, які дозволять з'ясувати причину патологічного стану піхвової мікрофлори. Зібраний матеріал наноситься на спеціальне скло і відправляється в лабораторію, де секрет забарвлюють з метою подальшої различимости бактерій. Обстеження мазка – найпростіший метод вивчити стан піхвової флори, саме таким способом вдається оперативно визначити перебіг запального або інфекційного процесу в статевих органах.

Проведені дослідження показали, що у більшості здорових темношкірих жінок зовсім мало лактобацил у піхвової флори, їх заміщають молочно-кислі мікроорганізми інших родів, які мають здатність виробляти молочну кислоту. Завдання лактобацил, що мешкають на слизовій зовнішніх жіночих статевих органів, зводиться до забезпечення захисту піхви від зовнішніх патогенних факторів.

Ще кілька років тому у піхвовому мазку, взятому на ступінь стерильності статевих органів, прийнято було виявляти лише загальний обсяг молочнокислих бактерій, які отримали назву палички Дедерлейна. З приходом інноваційних медичних технологій з'явилася можливість виділяти кожен вид мікроорганізмів, що складають флору. Таким чином, вдалося встановити, що значна частина мікрофлори складається з lactobacillus spp. У жінок лактобактерій більше, ніж у біоценозі урогенітального тракту у чоловіків, адже вони ще є і вартовими жіночої статевої системи.

При цьому норми лактобацил у жінок різного віку відрізняються. У молодих дівчат, які ще не вступили в статеве життя, лактобактерій більше, ніж у жінок відбулися. У першому випадку норма дорівнює 106 – 109 КУО/мл Якщо мазок на флору, взятого з передодня піхви, вульви і сечовипускального каналу діви, вдалося виявити наведені показники, то можна не турбуватися: ніякої патології в цьому немає.

Норма лактобацил в мазку для жінок, які ведуть регулярне статеве життя, дещо менше. Але це не означає, що показник може бути менше 106 КУО/мл У піхву більшу кількість лактобацил, ніж на слизових оболонках інших внутрішніх органів організму, наприклад, у травному тракті. При цьому слизова оболонка кожного відділу ШКТ має свою норму вмісту лактобактерій та інших мікроорганізмів.

В шлунковому соку має бути лактобактерій не більше 102-103 КУО/мл, в тонкому кишечнику цей показник дорівнює 106-107 КУО/мл Зміна обсягу lactobacillus spp в будь-якому з відділів організму є ознакою розвитку патології. Якщо показники лактобацил перевищують норму або, навпаки, не виявлені в мазку, то причина подібного стану визначається за допомогою додаткових обстежень.

При порушенні піхвової мікрофлори рівень лактобацил знижується, а обсяг умовно-небезпечних мікроорганізмів підвищується, після чого останні перетворюються в повністю патогенні бактерії. Поширена причина зниження лактобацил в мазку являє собою молочницю – при даній патології в мікрофлорі піхви переважає грибок роду candida. Приховані статеві інфекції стають причиною зниження лактобацил в мазку – подібні патології протікають безсимптомно і мають властивість передаватися статевим шляхом.

Подібні відхилення виявляють не відразу, так як при деяких гінекологічних захворюваннях інфекційного характеру можуть бути відсутні навіть патологічні секрети. Але найчастіше рівень лактобактерій знижується внаслідок дисбактеріозу, який може розвинутися на тлі нераціонального застосування антибіотиків. Різновидом вагінального дисбіозу є гарднерельоз, коли під піхвової мікрофлори переважають бактерії – гарднерели.

Вагінальний дисбіоз в більшості випадків протікає безсимптомно, з цієї причини жінка може тривалий час не підозрювати про порушення мікрофлори. Що стосується виділень з піхви, то їх характер періодично змінюється, але не надто помітно. В нормі секрет повинен мати прозорий колір і його має бути небагато. Вище приведені основні ознаки дисбактеріозу.

Якщо вони почнуть супроводжуватися ще якими-небудь симптомами, наприклад, підвищенням температури до 37 градусів і неясними болями внизу живота, то це буде говорити про ускладнення дисбіозу. У мікрофлорі при вагінальному дисбіозу ускладненого характеру переважають умовно-небезпечні і патогенні мікроорганізми. Ознакою запалення вважається відчуття сильного свербіння і печіння в області вагінального проходу і в зовнішніх статевих органах.

Якщо і цю патологію залишити без лікування, то вона може перерости спочатку в ендометрит, потім в аднексит. Якщо в мазку на лактобацили виявлено, що їх норма дуже занижена, то лікування дефіциту корисних мікроорганізмів починають з пошуку причини, що спровокувала такий стан. При статевої інфекції з організму повністю видаляють збудника патології, як правило, відбувається це за допомогою антибіотиків. Вид антибактеріального препарату і його дозування лікар призначає з урахуванням особливостей жіночого організму.

Антибіотики застосовують у крайніх випадках, так як вони вбивають не тільки патогенну, але і здорову мікрофлору. Такі препарати не знадобляться, якщо необхідно підвищити рівень лактобацил у піхвової середовищі. З метою відновлення мікрофлори, наприклад при вагінальному дисбактеріозі, лікарі рекомендують місцеві процедури, які включають в себе застосування вагінальних тампонів, свічок і спринцювань. Зазначені процедури сприяють пригніченню патогенної мікрофлори і нарощування колоній здорових бактерій.

Місцеві процедури, засновані на застосуванні антисептичних засобів, як правило, ефективніше, ніж антибіотикотерапія. Пояснюється даний фактор широким спектром дії протимікробних препаратів, тим більше, що серед хвороботворних бактерій рідко зустрічаються несприйнятливі мікроорганізми. Кількість лактобацил у мікрофлори вагіни контролює імунний захист її стінок – це означає, що при достатній імунітет забезпечена перешкода росту патогенних мікроорганізмів.

При плануванні відновлення здорового середовища в статевих органах жінки лікарі обов'язково враховують цей чинник і призначають до прийому імунокоригуючі препарати. У більш складних випадках імунітет піхвових стінок відновлюють, вдаючись до тривалого курсу лікування імуномодулюючими засобами. Застосовують імуномодулятори обов'язково перед антибіотикотерапією.

Для повного відновлення мікрофлори піхви при дисбактеріозі потрібно від 2 до 4 тижнів, після чого регулярно проводиться профілактика захворювання.

Схожі статті:

 • Виявлення палочковой флори в мазку норма чи ні?

  В результаті діагностичних процедур часто виявляється палочковая флора в мазку – що це таке, можна зрозуміти, уточнивши вид виявлених мікроорганізмів. Існує кілька різновидів паличок: одні є...

 • Аналіз мазка soor норма у жінок

  Мазок з уретри у чоловіків (син. бактеріологічний мазок з сечовипускального каналу, мазко на флору ) це особливий лабораторний аналіз, який надає допомогу з'ясувати, які мікроби і в якій...

 • Гарднерели в мазку норма

  Це одне з найбільш частих досліджень, проведених в гінекологічній практиці. Так як багато біди з жіночим здоров'ям трапляються із-за порушень мікрофлори або розвитку інфекцій сечостатевої...

 • Виділення після місячних: норма і патологія

  Часто виділення, не пов'язані з менструацією, лякають жінок. Далеко не кожна жінка знає про те, які виділення з піхви можна вважати нормою, а які свідчать про наявність захворювань. Виділення з...

 • Escherichia coli в сечі норма

  У випадку, якщо потрібно зберегти всі повідомлення, достатньо тільки вибрати категорію і натиснути згадану кнопку. Для скасування натисніть кнопку "закрити вікно'. Педіатр хоче покласти його в...