Ice Bucket Challenge

Ice Bucket Challenge (іноді — ALS Ice Bucket Challenge, Шаблон:Tr-en 1 ) — кампанія, спрямована на підвищення обізнаності про бічному аміотрофічному склерозі і благодійне фінансування фондів з дослідження цієї хвороби. Кампанія організована у вигляді флешмобу, в якому люди повинні облити себе відром крижаної води і зробити пожертвування. Набрала широку популярність у серпні 2014 року завдяки участі багатьох відомих особистостей.

Серед них актор він Дизель, репер Dr. Dre, засновник Microsoft Білл Гейтс, засновник Facebook Марк Цукерберг, колишній Президент США Дж. Буш, письменник Стівен Кінг, російський політичний діяч Володимир Жириновський і багато інших. За правилами, обливший себе відром крижаної води учасник акції повинен перерахувати у благодійний фонд ALS Association 10 доларів і повинна кинути виклик ще трьом учасникам.

Протягом 24 годин вони повинні зробити те ж саме, знявши процес на відео. У разі, якщо вони відмовляються від участі в акції, вони повинні внести пожертвування в доброчинний фонд у розмірі 100 доларів 2 3 4 . Існує помилкова думка, що учасники акції не повинні вносити пожертвування у тому випадку, якщо облили себе холодною водою.

Шаблон:МаіпБоковой аміотрофічний склероз (хвороба Шарко, хвороба Лу Геріга) — невиліковне на даний момент дегенеративне захворювання центральної нервової системи, при якому відбувається ураження рухових нейронів, що призводить до паралічів і подальшої атрофії м'язів. Зазвичай половина хворих помирає протягом 3-4 років після виявлення хвороби 5 . Автором ALS Ice Bucket Challenge за однією з версій вважається колишній професійний бейсболіст Бостонського коледжу Піт Фрейтс (Pete Frates).

У 2012 році у віці 27 років у нього діагностували бічний аміотрофічний склероз. У 2014 році він вже не може самостійно пересуватися, є і говорити. 31 липня 6 Фрейтс опублікував в соціальній мережі правила марафону, першими учасниками якого стали його колеги по команді 7 . Подібні кампанії, зі збором грошей в інші фонди, відбувалися і раніше. Простежуються зв'язку з алкогольною грою neknomination 6 . Влітку 2014 року акція Ice Bucket Challenge стала масовою і набрала популярність, особливо в США.

Багато знаменитостей, актори, політики, спортсмени, бізнесмени, музиканти та звичайні жителі взяли участь у кампанії 3 8 9 1 . За даними «The New York Times», в соціальній мережі Facebook відеоролики Ice Bucket Challenge були згадані 1,2 мільйона разів з 1 червня по 13 серпня, ще 2,2 мільйона згадок було в Twitter з 29 липня по 17 серпня 10 . Сайт Шаблон:Нп3 назвав цей феномен Harlem Shake поточного літа 11 . До початку кампанії багато жителів США не знали про існування хвороби ALS, лише половина жителів чула про неї (за даними Association state) 10 , часто називаючи її «хвороба Лу Геріга» («Lou Gehrig's disease»), на честь відомого бейсболіста Лу Геріга, у якого ALS була виявлена в 1940-е. Після масової популяризації, за даними «New York Times», Асоціація ALS отримала понад 41 мільйона доларів пожертвувань (за перші три тижні серпня для порівняння, за весь 2012 рік було отримано лише близько 20 мільйонів).

Понад 740 тисяч чоловік вперше пожертвували гроші цієї організації 12 . Інститут Шаблон:Нп3 отримав в десять разів більше пожертвувань, ніж за той же період минулого року 13 14 . На 21 серпня пожертви ALS Association перевищили 50 мільйонів, з них близько 10 було зібрано лише за 21 серпня 15 . Всього за період з 29 липня по 28 серпня їй було отримано майже 100 мільйонів доларів 5 . У Великобританії люди жертвували гроші на користь Шаблон:Нп3, що працює в Британії, Уельсі та Північній Ірландії 16 . З 22 по 29 серпня їй перерахували 2.7 мільйона фунтів стерлінгів, що у десять разів вище звичайних тижневих пожертвувань 5 . 22 серпня 2014 року газета «Detroit Free Press» повідомила про випадки розповсюдження вірусів по електронній пошті. Шкідливі послання пропонували подивитися відео, зроблені в рамках акції, але насправді встановлювали шпигунське або перенаправляли людей на фальшиві сайти 17 . Деякі журналісти відзначали, що акція є самоуспокаивающей 18 , сфокусованої на розвагу і само-рекламі, а не на пожертвування грошей.

Журналіст «The Daily Telegraph», Вільям Фокстон, описав акцію як «конкурс мокрих футболок середнього класу для диванних клік-тивистов» (Шаблон:Lang-en2) 19 . Глава Росспоживнагляду і головний санітарний лікар Росії Анна Попова розкритикувала акцію 20 . Вона підкреслила, що брати участь у флешмобах з обливанням холодною водою треба дуже обережно, адже для того, щоб у людини виробилася якась звичка, потрібно 21 день 21-22 : Вільям Макаскілл, віце-президент фонду Шаблон:Нп3, припустив, що деякі люди беруть участь у флешмобі замість того, щоб займатися цією благодійністю. Він також вказав, що залучаючи пожертвування у фонд ALS, акція поглинає ресурси, які могли б бути спрямовані в інші благодійні фонди 23 . Скотт Гілмор з Macleans зазначає, що ALS є рідкісною хворобою і вона не входить навіть в 20 основних смертельних захворювань, але при цьому приваблювала значне фінансування навіть до акції.

Він пропонує сконцентруватися на фінансування досліджень більш важливих захворювань (рак, захворювання серця) і на допомоги нужденним у даний момент людям допомоги (гуманітарна криза в Сирії), епідемія Ебола 24 . Американський актор Steve-O зазначив, що багато знаменитості часто не згадують у відео про необхідність зробити пожертву, з-за чого фонд отримує значно менше, ніж міг би, враховуючи популярність учасників. Він зазначив, що серед переглянутих їм роликів лише Чарлі Шин і Білл Гейтс пояснили, що змістом акції є збір пожертв 25 . При цьому навіть дуже заможні учасники акції майже завжди жертвують такі ж невеликі суми, як і звичайні мешканці 5 . Шаблон:Нп3 з Slate зазначив, що разове жертвування великої кількості грошей фондам, які досліджують якусь одну хворобу, є неефективним і, судячи з 30-річним спроб лікування ALS, навряд чи зможе привести до появи ліки від неї.

При цьому є безліч благодійних фондів, які могли б більш ефективно розпорядитися сумами, вже зараз покращити життя більшої кількості людей. Також він критикує підвищення інформованості про ALS, оскільки дана інформація є цінною для абсолютної більшості людей, вона не дозволить упередити нові випадки захворювання 26 . Акція вимагає лише вилити відро холодної води на голову, проте багато учасників використовували більш великі незакріплені ємності, з-за чого зростає ризик травмування при виконанні завдання 27 . Як мінімум двоє учасників загинули незабаром після обливання себе крижаною водою 28 29 . Критики також відзначали високі витрати води, особливо в Каліфорнії, де влітку 2014 року тривала посуха 30 . Восени 2014 року українські активісти, які підтримують Євромайдан, почали самостійне проведення люстрації державних чиновників шляхом їх приниження — держслужбовців, підозрюваних у корупції та інші зловживання, заштовхували в сміттєві баки. В російській та українській пресі дані акції отримали назву «сміттєва люстрація», в іноземній — «Trash Bucket Challenge», аналогічно назві флешмобу з обливанням крижаною водою 31 32 33 34 .

Схожі статті:

 • Відро води - вийди ти: Ice Bucket Challenge по-киевски

  В Україні ідею обливання холодною водою підхопило інтернет-видання Platforma. При цьому хлопці адаптували флешмоб для благодійного фонду Таблеточки і освіжилися крижаною водою всією редакцією....

 • Вибираємо ортопедичну подушку

  Подушки були придумані для збереження форми зачіски під час сну. Чохли робили з міцних тканин шкіри, а наповнювали пір'ям птахів, шерстю тварин і травою. Поступово з'явилися подушки для різних...

 • Вибираємо першу взуття для дитини

  Скільки копій зламано на тему того, якою має бути перша взуття для дитини. Лікарі наполягають на тому, що для правильного формування стопи взуття повинна бути з високим задником і жорстким...

 • Вибираємо разом розчин для промивання носа дітям

  Зберігати носик малюка чистим дуже важливо, і батьки з самого народження повинні уважно стежити за цим. Адже закладений ніс це не тільки дискомфорт і утруднене дихання. Маленька дитина, яка...

 • Другі пологи. Розслабляємося?

  Після перших пологів, в яких народити людини 3,950 кг мені допомогла мантра з курсів 'розслабляємося і дихаємо', я була абсолютно впевнена, що в ній і є секрет і заставу будь-яких позитивних...