Як уникнути інсульту та інфаркту міокарда

Мігрень – вірний шлях до інсульту. Доведено вченими.Міжнародна група дослідників з представниками із США, Данії... Вчені з Університету ІТМО у співпраці з Санкт-Петербурзької міської Маріїнської лікарні розробили магнітокеровані препарат для...

Біологічно людина досягає піку свого розвитку до 20..25 років, після чого він знову-таки біологічно починає старіти - ризики більшості захворювань, так або інакше пов'язаних з обмеженістю ресурсу людського організама, збільшуються і досить швидко. Судинні захворювання безпосередньо пов'язані з ресурсом спочатку даної природою людині судинної системи, яка з віком тільки зношується. Схильність до судинних захворювань, до того ж, майже напевно передається у спадок.

Тим не менш, є реальні шляхи уникнути фатальних судинних захворювань, навіть якщо вони і є елементом вашої сімейної історії. Інфаркт міокарда та інсульт зараз називають хворобою століття, оскільки на них припадає до 60% смертей в розвинених країнах світу. Вони міцно займають малопочетные перше і друге місце серед причин смертності в Росії: понад 40% припадає на інфаркт міокарда і більш 20% на інсульт. При цьому до чверті хворих гинуть протягом першого місяця після початку захворювання, і до 30% - протягом першого року.

Відсоток повного відновлення становить не більше 20% від тих, що вижили. Всім нам давно відомі і базові причини цих захворювань: нездоровий спосіб життя (біологічно не властивий людині як примату), надмірні стреси, безграмотне харчування. Їх поєднання приводить до того, що до 25% людей у віці 'злегка за тридцять' і до 50% після 60 років страждають від артеріальної гіпертензії, від якої вже недалеко до найбільш фатальних судинних захворювань - інфаркту міокарда та інсульту.

Тим не менше всі (або майже всі) ці базові причини стали елементів сучасного життя. Ми не може позбутися стресів у сучасному світі інакше, ніж відмовившись від нього. Ми не можемо повернутися до режиму харчування наших далеких предків, як не можемо повернутися до їх способу життя та моральних цінностей. Є думка, що найбільш грізні судинні захворювання, інсульт та інфаркт міокарда незворотні, що після них людина никакогда не зможе повернутися до колишнього способу життя і змін її якості.

Але що спеціалізуються в області судинних захворювань медики інакше розглядають цю проблему. Згідно з однією з моделей, інсульт та інфаркт міокарда не є хворобою в класичному розумінні цього слова. Це назва груп складних факторів, що призводять до збоїв у роботі організму, дія яких можливо запобігти або компенсувати.

При цьому головне - тверезо оцінювати поточний стан справ, своєчасно проводити профилактирование організму і, по можливості, блокувати вплив факторів ризику, здатних активізувати ці грізні захворювання. Головний вторинний фактор ризику - це гіпертонія. Необхідно чітко відстежити її початок на рівні першої стадії і, по можливості виявивши її причини, вжити коригуючі дії.

З точки зору профілактики судинних захворювань, почалася гіпертонію слідують будь-яким можливим способом 'не пустити' далі першій стадії, на ті рівні тиску, які можуть пошкодити судини й внутрішні органи. Куріння відноситься до одного з найбільш небезпечних первинних факторів ризику судинних захворювань. І, якщо алкоголь в невеликих дозах навіть корисний для судин (за даними Американського Інституту Алкоголізму і Судинних Порушень профілактична доза алкоголю становить 200 грамів міцних напоїв в тиждень), то у куріння відсутній будь-який позитивний вплив на організм у будь-яких дозах.

Надлишкова маса тіло, ожиріння і особливо цукровий діабет, також відносяться до числа найбільш небезпечних факторів з точки зору впливу на посудину. Тому людям, що мають генетичну схильність до інсульту або інфаркту міокарда, слід постійно і жорстко контролювати свій ліпідний профіль і рівень цукру в крові.

Однак відомо, що, на жаль, існують і непереборні фактори ризику, які сприяють виникненню інсульту -це вік і спадковість. І якщо вірити медичної статистики, яка підтверджує, що у будь-якої людини після двадцяти років кожен наступний десяток вдвічі збільшує ймовірність судинної патології мозку, то уникнути інсульту, просто дотримуючись правильний режим сну і харчування, тут вже навряд чи вдасться. Всі інсульти діляться на ішемічні та геморагічні.

При геморагічному інсульті відбувається розрив судини і крововилив в мозок або під мозкові оболонки. Такий інсульт наздоганяє нещасних частіше в середині важкого робочого дня або ввечері після нього. За статистикою, зустрічається він у п'ять разів рідше, ніж ішемічний, але протікає важче і частіше призводить до смертельного результату. Ішемічний інсульт, який також називають інфарктом мозку, це, кажучи по-простому, загибель тканини мозку внаслідок її кисневого голодування. Нервові клітини дуже чутливі, і без кисню гинуть в лічені хвилини.

Тому, якщо через закупорки судини тромбом чи з якихось інших причин порушується надходження крові в мозок, то дуже швидко в ньому відбуваються незворотні зміни. Найчастіше ішемічний інсульт відбувається в нічні та передранкові години. Пік захворюваності для інсульту, як і для багатьох інших недуг, припадає на міжсезоння – пізню осінь і ранню весну.

Досвід країн Заходу показує, що захистити людину від трагедії при наявності неусувних факторів ризику можна тільки з допомогою ефективних методів діагностики та лікування захворювання на самому ранньому етапі розвитку. Тим часом відомо, що інсульт – хвороба підступна і має безліч облич, симптоми яких буває часом не так вже й просто визначити.

Сама людина часто навіть не надає значення першим небезпечним ознаками прийдешнього інсульту – незначного розладу координації рухів, порушення мови або запаморочення. І чекає кілька годин поспіль, коли все пройде само по собі. Тому, коли через багато годин після дебюту захворювання приїжджає «швидка», осередок ураження мозку виявляється вже сформованим, і зробити що-небудь стає вже надзвичайно складно.

А адже навіть при своєчасному лікуванні домогтися повного відновлення пацієнта після перенесеного інсульту можна лише в 50% випадках, - говорить директор федерального інституту інсульту, завідувач кафедри фундаментальної та клінічної неврології РГМУ, член-кор. РАМН професор Вероніка Скворцова. – І тому якісна діагностика та оперативне втручання після появи перших симптомів хвороби є найбільш ефективним рішенням у запобіганні інсульту та його можливих наслідків.

Сучасна російська медицина прикладає чимало зусиль і в розробці методик і препаратів по боротьбі з інсультом. Наприклад, розроблені вітчизняними вченими ліки гліцин і семакс зараз застосовуються у всіх регіонах нашої країни, а також активно вивчаються й апробуються у країнах Західної Європи, США і Японії. Вони найбільш ефективні при появі у хворого перших симптомів захворювання, а також дозволяють пережити мозку інсульт з найменшими втратами, і є запорукою подальшого відновлення хворого.

Тим часом сучасні методи боротьби з цим захворюванням вимагають спеціальних умов і досить високій кваліфікації лікарів. У США, наприклад, на сьогоднішній день частка нових методів боротьби з ускладненнями інсульту становить 30%, у різних країнах Європи – від 7 до 10%. В даний час готується програма розробки нових технологій профілактики, лікування і реабілітації інсульту в Російській Федерації.

У лютому 2005 р. сучасний підхід до лікування інсульту був впроваджений і в модельному центрі інсульту, розташованому в Московській міській клінічній лікарні №31, на базі інституту інсульту і неврологічної клініки Російського державного медичного університету. За словами член-кор. РАМН професора в. І. Скворцової, протягом року планується відкрити близько 10 подібних центрів у великих містах Росії, в тому числі, ще два центри в столиці.

Якщо звернутися до подібного досвіду Північної Америки, то можна побачити, що подібна програма працює досить ефективно. Тому такі починання в Росії вселяють сьогодні неабиякий оптимізм. Хоча для реалізації програми на всій території нашої неосяжної країни, в маленьких містах і селах потрібно ще чимало зусиль по реорганізації противоинсультных служб. Треба зауважити, що, за даними ВООЗ, загальна сума прямих і непрямих витрат на одного хворого з інсультом складає, в середньому, близько $60 тис. доларів.

Однак власне лікування протягом першого року становить лише 25% від прямих витрат, 75% йдуть на догляд та загальну медичну допомогу у віддалені терміни. Непрямі витрати взагалі не пов'язані з лікуванням: це фінансові витрати у зв'язку з інвалідністю, пільги і т. д. В Росії подібні дослідження поки що не проводилися, але якщо представити на хвилину, що в нашій країні виділялися б аналогічні кошти на кожного хворого з інсультом, то в цілому на проблему інсульту довелося б витрачати левову частку річного бюджету країни - понад $20 мільярдів.

Про подібних витратах нам, росіянам, залишається сьогодні більшою мірою тільки мріяти. Тому замислимося: може бути, більш дбайливе ставлення до нашого здоров'я, своєчасна профілактика та діагностика захворювань на ранніх стадіях здатні не тільки продовжити роки нашого життя, але і зробити їх більш щасливими?

Схожі статті:

 • Патогенез інфаркту міокарда

  В основі патогенезу інфаркту міокарда лежить тромбоз, що розвивається на поверхні нестабільної атеросклеротичної бляшки при її розриві і приводить до повної або часткової оклюзії коронарної...

 • Перші симптоми інфаркту міокарда

  Мігрень – вірний шлях до інсульту. Доведено вченими.Міжнародна група дослідників з представниками із США, Данії... Вчені з Університету ІТМО у співпраці з Санкт-Петербурзької міської...

 • Симптоми інфаркту міокарда

  Напади розрізняються по своїй інтенсивності від нестерпних болів до відчуття дискомфорту у грудній клітці. Крім інтенсивності больового нападу необхідно уточнити локалізацію й іррадіацію,...

 • Спорт після інфаркту міокарда

  Відповідає доктор медичних наук, професор кафедри факультетської терапії № 1 лікувального факультету Першого МГМУ ім. І. М. Сєченова Дмитро Напалков. Раніше дійсно вважалося, що пацієнт після...

 • ЕКГ-ознаки інфаркту міокарда

  ЕКГ при інфаркті міокарда основний інструментальний метод діагностики, який застосовується у всіх ситуаціях. Підйом сегмента ST, як правило, супроводжується реципрокным зниженням сегмента в...