Види мастопатії молочних залоз і принципи її лікування

Зростання доброякісних утворень молочної залози стрімко збільшується, охоплюючи все більш молоду частину жіночого населення. Питання – як лікувати мастопатію – актуальне поширеності захворювання. Перед тим як призначити, ніж лікувати мастопатію, необхідно провести ретельну діагностику і встановити справжню причину захворювання.

Більш ніж у 50% випадків запалення молочної залози пов'язано з психологічними факторами, і якщо це не врахувати, то медикаментозне лікування мастопатії у жінок не буде ефективним. Існує кілька класифікацій мастопатії, але в медичній практиці найчастіше використовують варіант, заснований на клінічних і рентгенологічних дослідженнях. Тут думки лікарів розходяться. Одні вважають, що спочатку необхідно переглянути спосіб життя жінки: режим харчування, праці, відпочинку і сну.

На їхню думку, саме порушення режиму сприяє розростання фіброзної тканини і утворення кіст з рідиною. Інші впевнені, що необхідно відразу ж підключити гормонотерапію. Треті стверджують, що причини виникнення фіброзно-кістозної мастопатії - порушення діяльності кишечника, недостатність клітковини, хронічні запори, зміна кишкової флори. Мета терапії - зменшити ознаки мастопатії, попередити поширення і поглиблення патологічного процесу, коригувати гормональний статус.

Як позбавитися від мастопатії молочної залози враховуючи порушення гормональної регуляції? Єдина схема лікування не застосовується. Терапію підбирає лікар, включаючи в неї обов'язковий прийом різних гормональних засобів. Перша група препаратів - антиестрогени.

Вони пригнічують функцію яєчників, знижують вироблення гонадотропінів, коригують вироблення пролактину. Ці засоби зменшують масталгию (біль у грудях), сприяють зменшенню ущільнень. Препарати: Тамоксифен - по 10-20 мг на добу, тривалість курсу 3-6 місяців Бромокриптин - 0,5–1 таблетка на добу, тривалість курсу 3-6 місяців. Друга група препаратів - гонадотропіни. Вони діють на утворення гормонів в яєчниках, знижують викид гормонів в гіпоталамусі.

Препарати пригнічують розростання тканин, викликаючи їх атрофію. Тому можна стверджувати, що мастопатія виліковна. Найбільш поширений препарат Даназол.

Його призначають за такою схемою: Агоністи гонадотропних релізінг-гормонів (ГнРГ) - зменшують вміст статевих гормонів у крові. Застосовують їх тоді, коли є ризик розвитку мастопатії на фоні гінекологічного захворювання. Препарати знижують швидкість розвитку патологічних змін в залозі, зменшують сильні болі. Препарати - Декапептил Депо, Нафарелин, Гестрінон.

Вони повністю стабілізують стан жінок в 47-50% випадків. Лікарі рекомендують при мастопатії приймати Ливиал. Це препарат статевих гормонів, який володіє естрогенну, андрогенну і гестагенным дією. Зменшує інтенсивність розростання клітин молочної залози, сприяє апоптозу (клітинна загибель) епітелію.

Схема прийому - 2,5 мг на добу, тривалість лікування від 1 до 3 місяців. Низкодозированная гормональна контрацепція має не тільки лікувальне, але і профілактичну дію. Механізм впливу КОК (комбіновані оральні контрацептиви) - пригнічення гонадотропної функції гіпофіза, що викликає гальмування овуляції. Повне зникнення симптомів мастопатії настає через 2-3 місяці після початку застосування. У жінок після 40 років частота випадків захворювання знижується на 30-40%.

Гестагени або прогестини - змінюють функцію яєчників, що зменшують вироблення естрогену, впливають на обмін жирів і вуглеводів. У лікуванні від мастопатії призначають антигомотоксичні препарати. Це біологічно активні засоби комплексної дії. Вони активізують імунітет, підвищують захисні функції внутрішніх органів, виводять токсини, відновлюють функцію саморегуляції організму.

Лікування фіброзно-кістозної мастопатії на фоні ожиріння або гіпотиреозу включає препарат Струмель, який зменшує набряклість молочних залоз, лікує запалення лімфатичних вузлів. Його можна призначати жінкам з психічним та емоційним перенапруженням. Схема прийому кошти - 1 таблетка 2 рази на день. Добре зарекомендував себе препарат Климакт-Хель при лікуванні від вузлової мастопатії, головний симптом якої – пекучі болі. Засіб знімає виражений біль і запалення, діє заспокійливо на нервову систему. Схема прийому - по 1 таблетці 2 рази в день.

Комплексне лікування включає застосування вітамінів. Вони надають хороший лікувально-профілактичний ефект, стабілізують роботу центральної і периферичної нервової системи, відновлюють та зміцнюють імунітет. Вітамінні препарати підсилюють терапевтичну активність медикаментів, усувають побічні ефекти, знижують ризик їх розвитку. Вітамін А. Перешкоджає дії естрогену, зменшує розростання епітелію і строми - сполучної тканини, яка є основою для розвитку новоутворень.

Оптимальна доза - 50 000 ОД на добу, курс лікування 6 місяців. Вітамін Е. Відноситься до групи антиоксидантів, посилює дію прогестерону. Рекомендована доза 50-100 мг на добу, курс прийому від 6 до 12 місяців.

Вітаміни Р і С. Складається з них препарат Аскорутин покращує мікроциркуляцію на клітинному рівні, зменшує набряк грудних залоз. За порадою доктора Олени Малишевої, жінкам з діагнозом «мастопатія» рекомендується носити правильне білизна, приділяючи при цьому особливу увагу. Бюстгальтер повинен бути на широкому поясі, в обхваті грудей точно підходити за розміром. Не повинно бути здавлюють факторів - кісточки в чашечках, вузький фасон, доставляють незручність предмети декору.

Тканина, із якої виготовлений бюстгальтер, повинна бути тільки натуральна. Як позбавитися від мастопатії з допомогою природних факторів - світла, води, тепла, холоду, електричного і магнітного впливу, компресу, масажу? Основна мета такого лікування - прибрати ознаки мастопатії при найменшій навантаженні на організм. Фізіопроцедури дозволяють використовувати ліки в менших кількостях.

Вони показані для реабілітації пацієнток після хірургічного втручання. Вилікуваний запальний процес не дає рецидивів. При правильному підході фізіотерапія є самим безпечним методом, якщо до її проведення немає протипоказань. Таке лікування найбільш ефективно на ранніх стадіях захворювання.

Якщо у жінки в грудях є вузли, кісти, то необхідно з обережністю підбирати методи терапії, щоб не викликати збільшення розмірів новоутворень. Апарат для проведення электрофорезаГальванизация - вплив слабкого постійного струму на весь організм за допомогою електродів різної полярності. Процедура викликає в організмі складні фізичні й хімічні процеси.

Гальванізація діє на тканини і лімфатичні судини, прискорює відтік лімфи і кровообіг, сприяє розсмоктуванню патологічного процесу в молочній залозі.Магнітотерапія - застосування постійного магнітного поля. Перетворює швидкість біохімічних процесів, зміцнює проникність клітин. Покращує обмінні процеси в тканинах, зміцнює нервову та імунну системи.Бальнеотерапія - прийом лікувальних заспокійливих ванн. Температура води повинна бути в межах 37-38 °C.

Категорично не можна допускати впливу високих або низьких температур на молочну залозу. Протипоказаний контрастний душ.Цілюща грязь містить велику кількість корисних солей і микроэлементовСогревающие компреси - підсилюють приплив крові у вогнищі запалення, що прискорює процеси його розсмоктування, допомагають прибрати набряки. Таку ж дію надають грязелікування і застосування глини.Важливо!

Фізіопроцедури заборонені при онкологічних захворюваннях, після хірургічного видалення пухлин, при порушеннях цілісності шкіри грудей, дерматитах. При мастопатії також протипоказані сонячні ванни і засмага в солярії. Показанням до хірургічного лікування найчастіше є вузлова мастопатія. Операцію проводять при неефективності консервативного лікування, посилення патологічного процесу, супутньому мастопатії збільшення лімфатичних вузлів. Абсолютне показання до хірургічного втручання - мастопатія на фоні злоякісного утворення.

Якщо немає вагомих підстав, то залозу не видаляють, так як вилікувати мастопатію цілком можна консервативно. Секторальна резекція молочної залози - операція, при якій видаляється частина (сектор) грудної залози з розташованими в ній вузлом, кістою або ущільненням. При цьому повинна бути чітка межа між здоровою і хворою тканиною.

Виконується операція під загальним наркозом. Втручання не залишає явних косметичних дефектів на шкірі, груди зберігає свою форму. Спосіб энуклеации використовують при кістозної мастопатії. Це тотальне видалення новоутворень, укладених в оболонку методом вилущування. Видаляють кісти, вузлові утворення, не зачіпаючи навколишні тканини.

Втручання проводиться під місцевою анестезією. Мастопатія не є захворюванням, що представляє небезпеку для жінки і її життя. Що таке мастопатія молочної залози і як її лікувати, кожній пацієнтці повинен пояснити лікуючий лікар, з урахуванням особливостей її організму та анамнезу захворювання.

Схожі статті: